Kryterium 2. Możliwość rozszerzania funkcjonalności danego CMS.

28 12 2008

Nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko to kwestia pieniędzy. :)
.. i czasu oczywiście.

Wszystkie systemy autorskie zostały napisane tak aby spełniać wymagania klienta, mają dostarczać takich funkcjonalności jakie zażyczył sobie klient i nic po za tym. Bardzo fajnie jest jeśli dana firma programistyczna w swoich projektach bazuje na utartych schematach i technologiach, posiada już dobrze sprawdzony szkielet i w kolejnych projektach dokonuje zmian. Dzięki temu w przypadku gdy będziemy chcieli wprowadzić pewne zmiany na stronie jest duża szansa iż koszt wykonania takich poprawek nie powali nas z nóg gdyż firma będzie posiadała już gotowe rozwiązania, które były wcielane już gdzieś wcześniej. Prawdopodobnie nikt się nie pochwali iż „mamy już to gotowe” ale na pewno chętnie przyjmą takie zlecenie i będą bardziej skorzy to ustępstw finansowych. Dodatkową zaletą takiego działania firmy programistycznej jest fakt iż programować w taki sposób umie więcej niż jedna osoba, i w przypadku gdy nie będzie już możliwości korzystać z usług programisty który zajmował się nasza aplikacją to zawsze w firmie tej znajdzie się osoba która bez większego przygotowania, można powiedzieć, że z marszu będzie w stanie w racjonalnych ramach czasowych dokonać zleconych zmian.

Z niepożądaną sytuacją mamy do czynienia jeśli agencja zleciła wykonanie projektu w pełnej dowolności osobie z zewnątrz. W przypadku wprowadzania zmian firma taka w pierwszej kolejności będzie prawdopodobnie kontaktować się z tą osobą, jeśli się nie uda lub osoba ta nie przyjmie zlecenia agencja aby nie skompromitować się w oczach klienta iż nie potrafi dokonać zmian w swoim projekcie zleci wykonanie tego zadania komuś innemu. Jeśli osoba ta nie miała nigdy do czynienia z takim sposobem kodowania lub dany system jest dla niej całkowicie nowy (a tak z autorskimi najczęściej jest) to musi poświęcić trochę czasu aby :

  1. poznać nowy system,
  2. zagłębić się w strukturę w taki sposób aby dokonać zmian i aby te zmiany nie doprowadziły do nieprzewidzianych błędów,
  3. dokonać zmian,
  4. przetestować działanie aplikacji.

Jak widać dwa pierwsze podpunkty mogłyby zostać pominięte, a tak generują dodatkowe koszty oraz przedłużają czas wykonania danych zmian.

Jeśli mamy własnego programistę to możemy jemu kazać wykonanie danych zmian, nawet jeśli będzie musiał przejść przez wszystkie wymienione podpunkty to mamy duże szansę że przy następnych poprawkach wykona daną prace o wiele szybciej i lepiej (doświadczenie)

O wiele lepiej ma się sytuacja z wolnym oprogramowaniem to z dwóch bardzo ważnych powodów.

Dla takiej Joomli w Internecie mamy dostęp do ogromnej ilości dodatków, więc w pierwszej kolejności szukamy czy już ktoś takiego czegoś nie zrobił i nie umieścił tego w Internecie. Większość z takich rozszerzeń jest darmowa lub należy dokonać niedużych wpłat na konto autora. Dane rozszerzenie instalujemy (bardzo prosta czynność) i już mamy gotowe rozwiązanie na naszej stronie. Naprawdę jest tego bardzo dużo. Tanim kosztem i w bardzo krótkim czasie nasza strona zostaje wzbogacona o kolejne rozwiązanie.

I znowu kolejnym atutem okazuje się ilość informacji w Internecie o danej aplikacji.

Jeśli trzeba dokonać zmian w istniejących rozwiązaniach– informacje znajdziemy się w Internecie.
Jeśli trzeba napisać nowe rozszerzenie od podstaw – jest duża szansa, że programista miał styczność z danym projektem i w bardzo szybki sposób jest w stanie wykonać zlecenie. Nawet jeśli by spotkał się pierwszy raz w życiu z taką aplikacją to szybkość poznawania danego systemy będzie nieporównywalnie większa niż w przypadku systemów autorskich a to ze względu na ogrom materiałów dostępnych w Internecie.

Porównanie kosztów zmian dokonanych na stronie?

Niebo a ziemia. Zmiany w CMS autorskich są bardzo drogie. Czasami mała zmiana, która dla klienta mogłaby się wydawać, że jest kosmetyczna potrafi od środka dokonać takich zmian iż czasami lepiej jest coś już zrobić od nowa…. a koszty rosną. Open-source z racji tego, że są bardziej uniwersalne nie powodują takich problemów.
 

Wynik: Punkt dla systemów otwartych

Uwaga!: Rozważania są czysto teoretyczne i mają podstawy pod warunkiem iż dla danego rozwiązania autorskiego istnieje odpowiednik w postaci darmowego systemu.


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>